Na czym polega nawilżanie wysokociśnieniowe?
Zapewnienie właściwej temperatury w obiektach wielkopowierzchniowych nie jest łatwe i wymaga stosowania odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą na uzyskanie oczekiwanego efektu, a jednocześnie nie spowodują wysokiego zużycia energii, a tym samym nie wywindują niepotrzebnie kosztów. Sposobem, który gwarantuje znakomite rezultaty i okazuje się niezwykle efektywny, jest chłodzenie adiabatyczne hal. Przekonajmy się, na czym polega praca takiego systemu.
Czym jest chłodzenie ewaporacyjne?
Skuteczne chłodzenie powietrza polega na odbieraniu z niego zmagazynowanej w nim energii. Technologią, która pozwala na uzyskanie dobrych rezultatów bez konieczności zużywania dużych ilości energii elektrycznej, co będzie nieuchronne przy klasycznej klimatyzacji, jest wykorzystania zjawiska ewaporacji. Wiąże się ono z tym, że doprowadzenie do parowania wody oznacza odbieranie dużych ilości ciepła koniecznych do zajścia przemiany fazowej. Kluczem do uzyskania właściwego rezultatu będzie jednak sprawienie, by w powietrzu znalazła się odpowiednia ilość cząsteczek wody. Równie ważne będzie to, żeby miały one możliwie dużą powierzchnię styku z otaczającym je powietrzem. W tym celu można zastosować instalację wysokociśnieniową.
Co daje instalacja wysokociśnieniowa?
Instalacja wysokociśnieniowa wymusza przepływ wody, która mając wysoką energię kinetyczną, łatwo może zostać rozbita na mniejsze cząsteczki za sprawą zastosowania odpowiednio wyprofilowanych dysz. Trafiający do nich strumień cieczy dzięki swemu ciśnieniu łatwo ulega więc rozbiciu oraz rozproszeniu na znacznym obszarze. Zwiększa to wilgotność, a tym samym pozwala na szybkie odparowanie wody i zmniejszenie temperatury. Ponieważ cząsteczki wody mają małe rozmiary i odparowują bardzo szybko, nie ma obawy o to, że warstwa wody zacznie osiadać na różnych elementach wyposażenia obiektu czy używanych materiałach.