Gdzie są wykorzystywane mobilne klimatyzatory?
Zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz pomieszczeń jest ważne dla zachowania komfortu termicznego przez znajdujące się w nich osoby. Niezawodnym sposobem na schładzanie powietrza jest korzystanie z odpowiednich instalacji klimatyzacyjnych. Niestety nie zawsze istnieje możliwość montażu potrzebnych urządzeń np. z uwagi na konstrukcję budynku, małą ilość miejsca albo czasowe wykorzystywanie danego obiektu. Rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie takich przeszkód będzie użycie ewaporacyjnych klimatyzatorów mobilnych. Dowiedzmy się, jak działają takie systemy i zobaczmy, gdzie można z nich korzystać.
Jak działa mobilny klimatyzator ewaporacyjny?
Mobilne klimatyzatory ewaporacyjne wykorzystują zjawisko chłodzenia adiabatycznego, a więc takiego, które odbywa się za sprawą parowania wody. Ponieważ do zamiany stanu skupienia z ciekłego na lotny konieczne jest pobranie z otoczenia sporej ilości energii, przestrzeń, w której zachodzi parowanie, znacznie się ochładza. Dla zwiększenia intensywności tego procesu konieczne jest jednak szybkie odparowywanie wody. Metodą, by to osiągnąć, jest korzystania z elementów o dużej powierzchni, na jakiej rozprowadzana jest woda. W przypadku klimatyzatorów mobilnych będą to harmonijkowe pady z włókien celulozowych.
Gdzie sprawdzają się mobilne klimatyzatory ewaporacyjne?
Klimatyzatory mobilne będą znakomitym rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania systemu stacjonarnego ze względu na istniejące ograniczenia techniczne lub związane z tym procesem wydatki. Z uwagi na swoje rozmiary i wydajność sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, a także wówczas, gdy potrzebne jest schłodzenie jedynie niewielkiej przestrzeni. Będą szczególnie użyteczne tam, gdzie ludzie przebywają tylko czasowo.